Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Bukówek

 
Bukówek - tor « Bukówek - widok na przystanek w kierunku Malczyc (na północ); czynny jest tylko jeden tor, pozostałe rozebrano; duża równia stacyjna wskazuje na istnienie dawniej przynajmniej 4 torów (3 IX 2003)
Bukówek - budynek przystanku « Bukówek - budynek przystanku od strony dojazdu (3 IX 2003)
Bukówek - perony « Bukówek - budynek przystanku od strony peronów; widać na tym zdjęciu kiepski stan ogólny budynku i ślady ingerencji jego obecnych użytkowników; z lewej strony, ale już poza zdjęciem, znajduje się rampa (3 IX 2003)
Bukówek - zakaz palenia « Bukówek - na terenie magazynu obowiązuje od bardzo wielu lat zakaz palenia (3 IX 2003)
::1944::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
  ::rozkłady jazdy::
dla przystanku Bukówek (Buchwald-Ellguth)
 

:: Bukówek
- wieś leżąca w powiecie średzkim, na południe od Malczyc.

:: Bukówek
- przystanek w 10,160 km nieczynnej linii Malczyce - Marciszów (nr 302 wg D-29) lub w 11 km linii Malczyce - Roztoka (tab. 266 SRJP).
Przed II wojną światową przystanek Bukówek nosił nazwę Buchwald-Ellguth, zaś krótko po wojnie Ligoczka, zapewne od sąsiedniej wioski, która obecnie nosi nazwę Ligotka.
Linia kolejowa Strzegom - Malczyce przez Bukówek została oddana do eksploatacji 1 września 1895 roku i pokrywała się mniej więcej ze starym szlakiem węglowym łączącym Zagłębie Wałbrzyskie z portem w Malczycach.
Ruch pociągów pasażerskich przez Bukówek został zlikwidowany w 1989 roku (po raz ostatni przystanek Bukówek pojawia się w rozkładzie 1989/90 z 1,5 pary pociągów).
Stacja znajduje się ok. 2 km od wsi. Prowadzi do niej brukowana droga biegnąca z centrum miejscowości w kierunku północnym. Dawniej musiała to być sporych rozmiarów stacja - zachowała się duża równia stacyjna po przynajmniej czterech torach, rampa oraz ślady po dwóch peronach. Obecnie jest tylko jeden tor, którym kilka razy w tygodniu jeździ pociąg z Malczyc do Ujazdu Górnego. Budynek stacji jest zaniedbany, mieszkająca w nim rodzina zamurowała wejście do poczekalni (nie mogąc doprosić się od PKP nowych drzwi lub pozwolenia na samodzielne ich zamontowanie). Przed stacją jest odbicie bocznicy do zakładów w Ciechowie (nieużywana od 2003 roku).

:: Bukówek
właściwie nie posiada żadnych atrakcji, poza późnogotyckim kościołem św. Jerzego z początku XVII wieku.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Bukówek, Bukówek, Bukówek, Bukówek, Bukówek, linia kolejowa Malczyce - Bukówek - Marciszów, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien