Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Czernica

 
Czernica - budynek stacji i perony « Czernica - widok na budynek stacji od strony peronów; budynek jest zamieszkały i pewnie dlatego nie popadł w kompletną ruinę (2 VIII 2004)
Czernica  - widok na budynek stacji od strony dojazdu « Czernica - budynek stacji od strony dojazdu (2 VIII 2004)
Czernica  - tablica z nazwą stacji « Czernica -nowe miejsce tablicy z nazwą stacji (2 VIII 2004)
Czernica - stacja i budynki kolejowe « Czernica - widok na południową część stacji, na budynki pracowników kolejowych; obecnie - tak jak i budynek stacji - są zamieszkałe (2 VIII 2004)
::1944::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
  ::rozkłady jazdy::
dla stacji Czernica (Tschirnitz)
 

:: Czernica
- wieś leżąca w powiecie świdnickim na południowy wschód od Jawora.

:: Czernica
- stacja w 6,817 km linii kolejowej z Jawora do Roztoki. Znajdowała się w tabeli 248 SRJP (Jawor - Marciszów) a wg D-29 leżała na linii 331 Jawor - Roztoka. Przed wojną nosiła nazwę Tschirnitz, zaś krótko po wojnie Darnów. Kolej dotarła tu w roku 1896 od strony Jawora. Ruch pociągów pasażerskich został zlikwidowany na początku lat 90. ubiegłego wieku - w SRJP 1990/92 są jeszcze 2 pary pociągów przez stację Czernica, a w rozkładzie 1992/93 już żadnej, a tabela 248 została przemianowana na Strzegom - Marciszów. Obecne pozostałości po stacji Czernica to jeden tor przelotowy, zarośnięty trawą peron (podobno oddany w dzierżawę pobliskim kamieniołomom), okazały budynek stacyjny zamieniony na mieszkalny i zamieszkałe domy pracowników kolejowych znajdujące się w południowej części stacji. Być może stacja jest czasami wykorzystywana jako załadownia dla kamieniołomów granitu znajdujących się tuż obok. W latach, gdy był tu prowadzony intensywny ruch, stacja posiadała sygnalizację kształtową, ale do kiedy ona była, tego już miejscowi ludzie nie pamiętają.

:: Czernica
po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się w roku 1203 (jako Cirne) a 100 lat później już jako Czernica. Miejscowość do 1810 roku była własnością biskupów wrocławskich. Obecnie Czernica jest znana przede wszystkim jako miejsce wydobywania granitów.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Czernica, Czernica, Czernica, Czernica, Czernica, Tschirnitz, Darnów, linia kolejowa Jawor - Czernica - Roztoka, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien