Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Płonica

 
Płonica - miejsce po przystanku « Płonica - miejsce po przystanku, po prawej stronie zdjęcia widać kościół w południowej części wsi; zdjęcie wykonane z południowego wschodu na północny zachód (29 I 2003)
::1944::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
  ::rozkłady jazdy::
dla przystanku Płonica (Dörndorf)
 

:: Płonica
- mała miejscowość leżąca w powiecie ząbkowickim, na południe od Kamieńca Ząbkowickiego.

:: Płonica
- przystanek w w 9,100 km linii Kamieniec Ząbkowicki - Złoty Stok
(linia nr 334 wg D29 i tab. 226 wg SRJP). Przystanek do 1945 roku nazywał się Dörndorf.
Otwarcie linii Kamieniec Ząbkowicki Mały Dworzec - Złoty Stok przez przystanek Płonica nastąpiło 3 listopada 1900 roku. Była to prywatna kolejka wąskotorowa 1000 mm, ekspolatowana przez firmę Kleinbahn Kamenz - Reichenstein AG (Kolejka Kamieniec Ząbkowicki - Złoty Stok, od 1935 r. Kolejka Złotostocka SA) na podstawie ustawy o kolejkach z 1892 roku. W 1912 przekuto linię na normalnotorową.
Przystanek Płonica był bardzo niekorzystnie dla mieszkańców położony: na południowy wschód od miejscowości, ok. 500 metrów od ostatnich zabudowań (w sytuacji, gdy przez wieś prowadzi szosa, na której zlokalizowano 2 przystanki PKS).
Pociągi pasażerskie jeździły przez przystanek Płonica do lata 1989 roku: po raz ostatni są ujęte w rozkładzie 1989/90, ale już we wrześniu 1989 ich ruch zlikwidowano (wraz z tabelą 225 Ząbkowice Śląskie - Strzelin). Ruch towarowy odbywał się do lipca 1997, kiedy to powódź stulecia zniszczyła most na Nysie Kłodzkiej, który nie został już odbudowany.

:: Płonica
nie posiada żadnych atrakcji, poza widocznym na zdjęciu kościołem św. Mikołaja z 1777 roku.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Płonica, Płonica, Płonica, linia kolejowa Kamieniec Ząbkowicki - Płonica - Złoty Stok, Kolejka Złotostocka, kolej, kolej, kolej, Płonica, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien