Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Proszków Śląski

 
Proszków Śląski - budynek przystanku « Proszków - widok na budynek od strony dojazdu (na północny zachód); otoczenie budynku jest zagospodarowane i zadbane (3 IX 2003)
Proszków Śląski - peron « Proszków - widok na budynek przystanku od strony peronu; prawdopodobnie do budynku był "doklejony" magazyn, na co wskazywałaby jaśniejsza część ściany; zdjęcie zrobione jest w kierunku północno-wschodnim
(3 IX 2003)
::1944::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
  ::rozkłady jazdy::
dla przystanku Proszków (Schöneiche)
 

:: Proszków
- wieś leżąca w powiecie średzkim, na południowy zachód od Środy Śląskiej.

:: Proszków Śląski
- przystanek w 6,915 km nieczynnej linii Malczyce - Marciszów (nr 302 wg D-29) lub w 7 km linii Malczyce - Roztoka (tab. 266 SRJP).
Przed II wojną światową przystanek Proszków Śląski nosił nazwę Schöneiche, zaś krótko po wojnie Niemirowice. Linia kolejowa Strzegom - Malczyce przez Proszków Śląski została oddana do eksploatacji 1 września 1895 roku i pokrywała się mniej więcej ze starym szlakiem węglowym łączącym Zagłębie Wałbrzyskie z portem w Malczycach.
Ruch pociągów pasażerskich przez Proszków został zlikwidowany w 1989 roku (po raz ostatni przystanek Proszków Śląski pojawia się w rozkładzie 1989/90 z 1,5 pary pociągów).
Przystanek Proszków Śląski znajduje się na zachodnim skraju wsi, posiada jeden tor przelotowy z peronem i zachowaną niezbyt dużą rampą. Przez Proszków kilka razy w tygodniu jeździ pociąg zdawczy z Malczyc do Ujazdu Górnego. Budynek stacji jest zamieszkały przez emerytkę kolejową i w miarę zadbany.

:: Proszków
właściwie nie posiada większych atrakcji. Warto jedynie zwrócić uwagę na romański kościół sw. Anny z początku XIV wieku, przebudowany w 1698 roku.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Proszków Śląski, Proszków Śląski, Proszków Śląski, Proszków Śląski, Proszków Śląski, linia kolejowa Malczyce - Proszków Śląski - Strzegom - Marciszów, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien