Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Świeradów Zdrój

 
Świeradów Zdrój - budynek stacji « stacja Świeradów Zdrój - widok budynku stacji od zachodu od strony miasta (7 X 2002)
Świeradów Zdrój - peron « stacja Świeradów Zdrój - peron I widoczny od strony północnej, czyli od wjazdu z kierunku Mirska i Gryfowa Śląskiego; wszystko jest bardzo mocno zarośnięte (7 X 2002)
Świeradów Zdrój- peron « stacja Świeradów Zdrój - peron I widoczny od strony południowej, czyli od wjazdu ze strony stacji Świeradów Nadleśnictwo z toaletą na pierwszym planie (7 X 2002)
Świeradów Zdrój- pocztówka przedwojenna « Świeradów Zdrój - stacja wraz z okolicami na pocztówce przedwojennej wysłanej w 1926 roku (ze zbiorów autora)
Świeradów Zdrój - pocztówka « stacja Świeradów Zdrój - stary widok prezentujący stację w Świeradowie na tle jego dolnej części i otaczających gór; widokówka wysłana ze Świeradowa w 1916 roku (ze zbiorów śp. Grzegorza Sarneckiego, zakupiona dzięki sponsorowi panu Piotrowi Łuczyńskiemu)
Świeradów Zdrój - szynobus « stacja Świeradów Zdrój - kolejne stare ujęcie stacji na pocztówce wysłanej w 1912 roku (ze zbiorów autora)
Świeradów Zdrój - zdjęcie stacji « stacja Świeradów Zdrój - jeszcze jeden przedwojenny widok stacji, tym razem z roku 1920 (ze zbiorów autora )
Świeradów Zdrój - szynobus « Świeradów Zdrój - kolejna stara panorama miasta, ale za to z jadącym do (ze-?) stacji Świeradów Zdrój szynobusem na pierwszym planie (pocztówka z internetu); jeden z kursujących tu autobusów szynowych znajduje się w skansenie w Skierniewicach - patrz fotka niżej
Świeradów Zdrój - szynobus « tak wyglądał w lipcu 2001 roku ów szynobus, sfotografowany przez śp. Grzegorza Sarneckiego i umieszczony na jego stronie (kliknij na zdjęcie, ale uwaga - otwiera się powoli)
Świeradów Zdrój - bilety « stacja Świeradów Zdrój - bilety wojenne na relacje (od lewej): Lwówek Śląski - Świeradów Zdrój, Legnica - Świeradów Zdrój i Zgorzelec - Świeradów Zdrój (fotografie znalezione w internecie)
::1944::
::1953::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
  ::rozkłady jazdy::
dla stacji Świeradów Zdrój (Bad Flinsberg)
 

:: Świeradów Zdrój
- miasto-uzdrowisko leżące w powiecie lwóweckim nad Kwisą w Górach Izerskich.

:: Świeradów Zdrój
- stacja w 16,463 km linii z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa Zdroju (wg SRJP linia nr 253) lub w 7,701 km linii Mirsk - Świeradów Nadleśnictwo (wg D-29). Przed wojną nosiła nazwę Bad Flinsberg, w 1946 roku Włyńsk (samo miasteczko miał wtedy nazwę Wieniec ZdróJ). Stacja, leżąca we wschodniej części miejscowości, poza linią zabudowy, powstała w 1909 roku - kolej dotarła tu w 31 października 1909 od strony Mirska będąc prywatną inwestycją spółki Kolejka Mirsk - Świeradow SA (Kleinbahn Flinsberg-Friedeberg AG), która w 1911 roku przekszałciła się w firmę pod nazwą Kolejka Izerska (Isergebirgsbahn). Odcinek do kolejnej stacji - końcowej - Świeradów Nadleśnictwo otwarto dla ruchu 5 czerwca 1910 roku. Tuż przed I wojną światową pojawił się projekt przedłużenia linii ze stacji Świeradów (prawdopodobnie ze Świeradowa Nadleśnictwa) do Górzyńca, a w połowie lat 20. do Szklarskiej Poręby (projekt zakładał trakcję elektryczną). Na linii Gryfów Śląski - Mirsk - Świeradów już przed II wojną światową był prowadzony ruch spalinowymi autobusami szynowymi. Ruch pociągów pasażerskich do Świeradowa został zlikwidowany ("zawieszony") 12.02.1996 r.; na pewien czas wprowadzono autobusową komunikację zastępczą, którą zlikwidowano od 1 stycznia 1997. Obecnie nic tu po torach nie jeździ, a budynek stacji został przystosowany do celów mieszkalnych.

:: Świeradów Zdrój
powstał prawdopodobnie w XIV wieku i stanowił własność Schaffgotschów. Po raz pierwszy Świeradów Zdrój pojawia się w dokumentach w 1572 roku przy okazji opisu miejscowych wód mineralnych. Dwa wieki później powstał tu pierwszy dom zdrojowy. W XVII wieku uzdrowisko Świeradów stalo się bardzo popularne wśród kuracjuszy z Wielkopolski, jednak jego prawdziwy rozkwit nastąpił dopiero po powstaniu cesarstwa niemieckiego - Świeradów Zdrój stał się kurortem znanym w całych Niemczech i jednym z największych w Sudetach. Dalszy rozwój uzdrowiska wiąże się z doprowadzeniem kolei (1909) i odkryciem (1933 r.) radoczynności źródeł. Przed II wojną światową Świeradów był bardzo modnym ośrodkiem zimowym - istniała tu skocznia narciarska, tor saneczkowy (2,5 km), basen, korty tenisowe, 4 hotele, 10 zajazdów oraz kilkanaście schronisk i pensjonatów. Po 1945 roku Świeradów krótko funkcjonował pod nazwą Wieniec Zdrój; sanatoria i pensjonaty upaństwowiono. W 1973 roku połączono Świeradów z sąsiednią Czerniawą w jeden zespół uzdrowiskowy. W Świeradowie warto zobaczyć przede wszystkim zabudowę pensjonatową typową dla przełomu XIX i XX wieku, Dom Zdrojowy z najdłuższą w Sudetach halą spacerową, park zdrojowy z żabą jako płaskorzeźbą upamiętniającą odkrycie radoczynności wód (podobno zwłoki żaby, które nie uległy rozkładowi spowodowały, że zbadano wodę). Świeradów Zdrój jest również świetnym punktem wyjściowym do wędrówek po Górach Izerskich. Tutaj zaczyna się główny szlak sudecki do Paczkowa (czerwony).

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Świeradów Zdrój, Świeradów Zdrój, Świeradów Zdrój, Świeradów Zdrój, Świeradów Zdrój, linia kolejowa Gryfów Śląski - Mirsk - Świeradów Zdrój, Kolejka Mirsk - Świeradów, Kolejka Izerska, Kleinbahn Flinsberg - Friedeberg AG, Isergebirgsbahn, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien