Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Zwrócona

 
Zwrócona - budynek przystanku « Zwrócona - widok budynku przystanku od strony toru - jest on w fatalnym stanie: okna powybijane, w środku ślady po pijackich imprezach, pozbawiony wszystkiego, co miało jakąkolwiek wartość (23 XI 2003)
Zwrócona - widok w kierunku północnym « Zwrócona - widok na północ, w kierunku stacji Szklary Ząbkowickie; kilkanaście metrów dalej, za skrzyżowaniem z drogą, linia wchodzi w wykop lub wąwóz, czego już na tym zdjęciu nie widać (23 XI 2003)
Zwrócona - wnętrze budynku przystanku « Zwrócona - wnętrze budynku przystanku to obraz nędzy i rozpaczy (23 XI 2003)
::1944::
::1953::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
 

::rozkłady jazdy::
dla przystanku Zwrócona
(Protzan)

 

:: Zwrócona
- miejscowość w powiecie ząbkowickim leżąca na 2 km na północ od Ząbkowic.

:: Zwrócona
- przystanek w 34,505 km linii ze Strzelina do Ząbkowic Śląskich, a według D-29 w 24,908 km linii z Kondratowic przez Ciepłowody do Ząbkowic Śląskich Małego Dworca (linia nr 320). W sieciowym Rozkładzie Jazdy Pociągów Zwrócona znajdowała się tabeli 225. Przystanek do 1945 roku nazywał się Protzan, krótko po wojnie Procanów. Linię przez Zwróconą otwarto 1 listopada 1908 roku. Była to prywatna linia spółki akcyjnej Kolej Powiatowa Ząbkowicko - Ziębicko - Niemczańska (Frankenstein - Münsterberg - Nimptscher Kreisbahn AG), od 1935 roku noszącej nazwę Ząbkowicka Kolej Powiatowa SA (Frankensteiner Kreisbahn AG), obsługująca ruch lokalny na trasach Srebrna Góra - Ząbkowice Śląskie i Ząbkowice Śląskie - Zwrócona - Ciepłowody - Kondratowice/Henryków. Przystanek znajdował się przy wjeździe do miejscowości od strony Ząbkowic, na jej południowo-wschodnim krańcu. Obecnie ani linia, ani (tym bardziej) przystanek nie są używane. Ruch osobowy przez Zwróconą do Kondratowic (i dalej do Strzelina) został zlikwidowany w 1 września 1989 roku, towarowy w latach 90. XX wieku. Budynek przystanku jest opuszczony, niezagospodarowny i powoli popada w ruinę. Przystanek prawdopodobnie posiadał jakiś dodatkowy tor lub bocznicę - była to linia prywatna, nastawiona na czerpanie zysków przy każdej okazji - chociaż nie można tego stwierdzić kategorycznie.

:: Zwrócona
to duża i stara wieś łańcuchowa. Wśród jej atrakcji warto wymienić gotycki kościół św. Piotra i Pawła z XV wieku (z wieżą z ok. 1500 roku na zewnątrz i drewnianą polichromowaną rzeźbą Madonny z 1501 r. w środku) oraz barokowy dwór z połowy XVIII wieku. Zwrócona to miejscowość posiadająca swoją stronę internetową, gdzie można poczytać trochę o jej historii i przedwojennych mieszkańcach.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

Zwrócona, Zwrócona, Zwrócona, Zwrócona, Zwrócona, Protzan, Protzan, Procanów, Procanów, Frankensteiner Kreisbahn AG, Frankensteiner Kreisbahn AG, Frankensteiner Kreisbahn AG, Frankenstein - Münsterberg - Nimptscher Kreisbahn AG, Frankenstein - Münsterberg - Nimptscher Kreisbahn AG, Ząbkowicka Kolej Powiatowa SA, Kolej Powiatowa Ząbkowicko - Ziębicko - Niemczańska SA, linia kolejowa Kondratowice - Zwrócona - Ząbkowice Śląskie, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien, Lenz & Co.