Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Boreczek Mały Dworzec

 
Boreczek Mały Dworzec - budynek stacji « Boreczek Mały Dworzec - widok na budynek stacji od strony dojazdu; miejsce po stacji znajduje się ok. 100 metrów na południe od stacji linii państwowej - to zdjęcie jest wykonane od południowej strony i przedstawia budynek stacyjny z najlepiej zachowanej strony (18 IX 2003)
Boreczek Mały Dworzec - budynek stacji od strony peronów « Boreczek Mały Dworzec - z tej strony budynek stacji prezentuje się już znacznie gorzej - jest to widok z miejsca, gdzie dawniej znajdowało się torowisko (18 IX 2003)
Boreczek Mały Dworzec - ruina « Boreczek Mały Dworzec - ruina widać w całej okazałości - kolejne ujęcie z miejsca dawnego torowiska (18 IX 2003)
Boreczek Mały Dworzec - ruina « Boreczek Mały Dworzec - widok (szczegółowy) stanu dachu, ścian z otworami po oknach i tego, gdzie kiedyś ściany były (18 IX 2003)
Boreczek Mały Dworzec - starotorze « Boreczek Mały Dworzec - to jest miejsce, w którym najprawdopodobniej odbijał tor od linii państwowej, aby przekroczyć widoczną tu drogę i połaczyć się z torami prywatnymi; stacja Wäldchen Kleinbahnhof znajdowała się wśród drzew widocznych w prawej części zdjęcia (18 IX 2003)
Boreczek Mały Dworzec - starotorze « Boreczek Mały Dworzec - widok na starotorze w kierunku Oławy (18 IX 2003)
::1944::
::1955/56::
  ::rozkłady jazdy::
dla stacji Boreczek Mały Dworzec (Wäldchen Kleinbahnhof)
 

:: Boreczek
- duża wieś leżąca w powiecie strzelińskim.

:: Boreczek Mały Dworzec
- stacja końcowa w 25,079 km linii kolejowej z Oławy do Boreczka, położona ok. 100 m na południe od stacji Boreczek leżącej na linii Wrocław Główny - Międzylesie. Stacja przed 1945 rokiem nosiła nazwę Wäldchen Kleinbahnhof. Kończąca się tu linia - prywatna - wybudowana została przez firmę Kolejka Oławska SA (Ohlauer Kleinbahn AG) i oddana do eksploatacji 1 października 1910 roku. W 1913 roku opracowano (nigdy nie zrealizowany) projekt przedłużenia jej z Boreczka Małego Dworca do Kondratowic (zapewne też do tzw. małego dworca), gdzie uzyskałaby połączenie z - również prywatną - linią do Ząbkowic Śląskich przez Ciepłowody, zarządzaną przez spółkę akcyjną Kolej Powiatowa Ząbkowicko - Ziębicko - Niemczańska (Frankenstein - Münsterberg - Nimptscher Kreisbahn AG). Czy po 1945 roku stacja była wykorzystywana w ruchu pociągów, tego nie wiem. Istnieje prawdopodobieństwo, że pociągi (po przejęciu wszystkich linii przez PKP) były odprawiane z dworca kolei państwowej. Linię z Boreczka do Oławy zamknięto ją dla ruchu w 1966 roku (chociaż już w rozkładzie sieciowym na zimę 1955/56 nie ma nawet tabeli z tą linią), a fizycznie zlikwidowano w roku 1973 (to może być również data formalnego zlikwidowania linii i wykreśleniu jej ze stanu PKP).
Budynek stacji jest w kompletnej ruinie, nawet już chyba się w nim nie pije taniego alkoholu, bo po prostu w każdej chwili grozi zawaleniem..

:: Boreczek
pod względem krajoznawczym czy historycznym niczym szczególnym się nie wyróżnia.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Boreczek, Boreczek, Boreczek Mały Dworzec, Boreczek Mały Dworzec, Boreczek Mały Dworzec, linia kolejowa Oława - Boreczek, Wäldchen Kleinbahnhof, Wäldchen Kleinbahnhof, Wäldchen Kleinbahnhof, Kolejka Oławska SA, Ohlauer Kleinbahn AG, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien