Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Czadrówek

 
Czadrówek - miejsce po przystanku « Czadrówek - widok na przystanek w kierunku Kamiennej Góry (w prawo) i mostu na Bobrze (w lewo); w trawie po prawej stronie można dostrzec tor; tuż obok tego miejsca linia krzyżuje się z drogą z Kamiennej Góry do Lubawki (22 VI 2003)
Czadrówek - most na Bobrze « Czadrówek - most na Bobrze znajdujący się kilkaset metrów przed przystankiem; pomiędzy nim a samym przystankiem linia biegnie po łuku w głębokim skalistym wykopie (22 VI 2003)
Czadrówek - akcje kolejki « Czadrówek - akcje kolejki Doliny Zadrny wyemitowane w 1900 roku
::1944::
::1953::
::1955/56::
  ::rozkłady jazdy::
dla przystanku Czadrówek (Klein Zieder)
 

:: Czadrówek
- dawniej wioska pod Kamienną Górą, obecnie stanowi część Kamiennej Góry.

:: Czadrówek
- przystanek w 1,663 km prywatnej linii wiodącej z Kamiennej Góry do Okrzeszyna, będącej własnością spółki akcyjnej Kolejka Zadrnańska (Ziederthalbahn AG). Do końca II wojny światowej nosił nazwę Klein Zieder. Powstał wtedy kiedy i linia - w roku 1899. Pociągi osobowe regularnie przez Czadrów jeździły do roku 1954. Obecnie na tej linii nie odbywa się już żaden ruch, a ostatnim pociągiem pasażerskim, który przejechał przez dawny przystanek Czadrówek był pociąg pielgrzymkowy z Legnicy do Krzeszowa uruchomiony na zlecenie Kurii Legnickiej 15 sierpnia 2002 roku.
Sam przystanek położony jest w granicach miasta Kamienna Góra przy ul. Lubawskiej (wylot drogi nr 5 z Kamiennej Góry do Lubawki), natomiast dawna wioska Czadrówek znajduje się ok. 2 km od przystanku - nad Zadrną przy drodze do Krzeszowa, czyli zupełnie gdzie indziej.

:: Czadrówek
został założony najprawdopodobniej w XIII-XIV wieku przez cystersów. Czadrówek od początku swojego istnienia stanowił własność Kamiennej Góry i w 1903 roku został włączony w granice administarcyjne miasta. Być może po 1945 roku znowu był osobną miejscowością, gdyż spotkałem się z informacją, że od roku 1975 Czadrówek jest częścią Kamiennej Góry.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Czadrówek, Czadrówek, Czadrówek, Czadrówek, Czadrówek, Kamienna Góra, linia kolejowa Kamienna Góra - Okrzeszyn, Kolejka Zadrnańska SA, Kolej Doliny Zadrny, Ziederthalbahn AG, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien