Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Jaroszów

 
Jaroszów - budynek stacji « Jaroszów - widok na budynek od strony dojazdu (16 VII 2003)
Jaroszów - stacja od strony peron « Jaroszów - widok na budynek stacji od strony peronów; stacja posiadała dwa perony (16 VII 2003)
Jaroszów - peron « Jaroszów - widok na szalet (16 VII 2003)
Jaroszów - peron « Jaroszów - w tym miejscu był tor do Malczyc (16 VII 2003)
Jaroszów - krawędzie peronów « Jaroszów - krawędzie peronowe (16 VII 2003)
::1944::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
  ::rozkłady jazdy::
dla stacji Jaroszów (Ober Mois)
 

:: Jaroszów
- wieś leżąca w powiecie średzkim, na północny wschód od Strzegomia.

:: Jaroszów
- stacja w 30,290 km nieczynnej linii Malczyce - Marciszów (nr 302 wg D-29) lub w 30 km linii Malczyce - Roztoka (tab. 266 SRJP).
Przed II wojną światową stacja Jaroszów nosiła nazwę Järischau, a krótko po wojnie Jaryszew.
Linia kolejowa Strzegom - Malczyce przez Jaroszów została oddana do eksploatacji 1 września 1895 roku i pokrywała się mniej więcej ze starym szlakiem węglowym łączącym Zagłębie Wałbrzyskie z portem w Malczycach.
Ruch pociągów pasażerskich przez Jaroszów został zlikwidowany w 1989 roku (po raz ostatni stacja Jaroszów pojawia się w rozkładzie 1989/90 z 1,5 pary pociągów).
Stacja Jaroszów znajduje się na północnym skraju wsi, posiadała kilka torów z peronem i rampą. Budynek stacji jest w remoncie, być może sprzedany przez PKP. Przez stację Jaroszów nie jest już prowadzony żaden ruch pociągów, choć jeszcze kilka lat temu ze Strzegomia jeździły pociągi po odbiór wydobywanej w okolicach Jaroszowa glinki. Wszystkie bocznice zostały rozebrane, łącznie z fragmentem toru do Malczyc.

:: Jaroszów
jest znany przede wszystkim z wydobywania i prażenia glinki ogniotrwałej, która była dostarczana z wyrobisk taśmociągami. Poza tym warto zobaczyć w Jaroszowie zespół dworski z XIX wieku wraz z parkiem pałacowym.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Jaroszów, Jaroszów, Jaroszów, Jaroszów, Jaroszów, linia kolejowa Malczyce - Jaroszów - Strzegom - Marciszów, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien