Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Ołdrzychowice Kłodzkie

 
Ołdrzychowice Kłodzkie - budynek stacji od dojazdu « Ołdrzychowice Kłodzkie - sympatyczny budynek stacji w zimowej scenerii od strony dojazdu z miejscowości; stacja leży na południe od ostatnich zabudowań Ołdrzychowic (12 III 2004)
Ołdrzychowice Kłodzkie - peron « Ołdrzychowice Kłodzkie - to samo, tylko od strony toru; w tle można dojrzeć Góry Złote (12 III 2004)
Ołdrzychowice Kłodzkie - poczekalnia « Ołdrzychowice Kłodzkie - wejście do poczekalni przez charakterystyczną werandę z drewnianą balustradą oddzielającą budynek od peronu (12 III 2004)
Ołdrzychowice Kłodzkie - magazyn « Ołdrzychowice Kłodzkie - widok na wnętrze i zawartość magazynu stacyjnego (12 III 2004)
::1944::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
 

::rozkłady jazdy::
dla stacji Ołdrzychowice Kłodzkie (Ullersdorf)

 

:: Ołdrzychowice Kłodzkie
- bardzo długa (ok. 4 km) i duża wieś łańcuchowa położona w dolinie Białej Lądeckiej, w powiecie kłodzkim.

:: Ołdrzychowice Kłodzkie
- stacja w 6,773 km linii z Krosnowic Kłodzkich do Stronia Śląskiego (linia 322 wg D29) lub w 108 km linii Wrocław Główny - Kłodzko - Kudowa Zdrój/Stronie Śląskie/Międzylesie (tab. 230 wg SRJP); do 1945 roku nazywała się Ullersdorf i Biele, a krótko po wojnie Ołdrzychowice. Linię przez stację Ołdrzychowice Kłodzkie oddano do użytku 14 listopada 1897 roku. Przebiegająca przez Ołdrzychowice Kłodzkie linia była nazywana Koleją Doliny Białej Lądeckiej (Bieletalbahn, Landecker Biele Bahn).
Pociągi pasażerskie nie kursują przez Ołdrzychowice Kłodzkie od 15 marca 2004 roku, zastąpione przez Kolejową Komunikację Autobusową. A jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku były bezpośrednie wagony ze Stronia Śląskiego przez Ołdrzychowice Kłodzkie do Katowic i Warszawy. Sama stacja znajduje się w znacznym oddaleniu na południe od centrum wsi. Budynek stacji Ołdrzychowice Kłodzkie posiada budowę ryglową z charakterystyczną werandą oddzieloną drewnianą balustradą od peronu, tak jak analogiczne obiekty w Żelaźnie czy spalony i rozebrany w Trzebieszowicach. Obecnie budynek stacyjny jest zdewastowany; nie jest zamieszkały, kasy w ostatnim okresie nie było. W latach intensywnej eksploatacji linii stacja Ołdrzychowice Kłodzkie posiadała tor mijankowy i tor boczny; obecnie czynny tylko jeden tor.

:: Ołdrzychowice Kłodzkie
istnieją od przynajmniej przełomu XIII i XIV wieku, a być może jeszcze wcześniej, gdyż leżą na starym szlaku handlowym zwanym "Solną Drogą" z Czech do Krakowa. We wsi jest kilka obiektów godnych zobaczenia, chociaż mocno przebudowanych. Do najciekawszych należą kościół św. Jana Chrzciciela pierwotnie gotycki, przebudowany później na renesansowy i barokowy oraz zespół pałacowy zbudowany w epoce renesansu i kilkakrotnie później przebudowywany w taki sposób, że trudno teraz rozpoznać jego styl. Obok pałacu znajduje się park złożony przez ostatnich właścicieli Ołdrzychowic - ród von Magnisów - jednych z najbogatszych ludzi na Śląsku, goszczących u siebie nawet pruską rodzinę królewską w 1800 roku.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Ołdrzychowice Kłodzkie, Ołdrzychowice Kłodzkie, Ołdrzychowice Kłodzkie, linia kolejowa Kłodzko Główne - Krosnowice Kłodzkie - Ołdrzychowice Kłodzkie - Stronie Śląskie, Kolej Doliny Białej Lądeckiej, Bieletalbahn, Landecker Biele Bahn, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien