Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Trzebieszowice

 
« Trzebieszowice - widok miejsca po spalonym w 1996 roku budynku stacyjnym (11 VII 2004)
« Trzebieszowice - jedyny budynek stacyjny, jaki ostał się na stacji Trzebieszowice (11 VII 2004)
« Trzebieszowice - peron; widok na wschód, w kierunku Stronia Śląskiego; w głębi prześwituje bryła wieży ciśnień (11 VII 2004)
« Trzebieszowice - ruiny murowano-drewnianej wieży wodnej przy wyjeździe w kierunku Stronia Śląskiego; część drewniana wieży została rozebrana, a murowana popada w ruinę (11 VII 2003)
« Trzebieszowice - jeden z ostatnich pociągów osobowych relacji Kłodzko Główne - Stronie Śląskie z SP32-210 opuszcza stację. Trzy dni później pociągi pasażerskie już tędy nie kursowały zastąpione przez Kolejową Komunikację Autobusową (12 III 2004)
::1944::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
 

::rozkłady jazdy::
dla stacji Trzebieszowice
(Kunzendorf)

 

:: Trzebieszowice
- duża wieś leżąca (ciągnie się 4,5 km) w powiecie kłodzkim, nad Białą Lądecką u południowych podnóży Gór złotych.

:: Trzebieszowice
- stacja w 12,221 km linii z Krosnowic Kłodzkich do Stronia Śląskiego (linia 322 wg D29) lub w 113 km linii Wrocław Główny - Kłodzko - Kudowa Zdrój/Stronie Śląskie/Międzylesie (tab. 230 wg SRJP); do 1945 roku nazywała się Kunzendorf. Linię przez stację Trzebieszowice oddano do użytku 14 listopada 1897 roku. Przebiegająca przez Trzebieszowice linia była nazywana Koleją Doliny Białej Lądeckiej (Bieletalbahn, Landecker Biele Bahn). Linia ta na odcinku Krosnowice Kłodzkie - Trzebieszowice, mimo iż biegnie w górach, ma charakter nizinny i pozbawiona jest ostrych łuków i stromych podjazdów.
Pociągi pasażerskie nie kursują przez stację Trzebieszowice od 15 marca 2004 roku, zastąpione przez Kolejową Komunikację Autobusową. A jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku były bezpośrednie wagony ze Stronia Śląskiego przez Trzebieszowice do Katowic i Warszawy.
Stacja w Trzebieszowicach znajduje się w znacznym oddaleniu od centrum miejscowości, podobnie jak wszystkie stacje Kolei Doliny Białej Lądeckiej. Stacja nie posiada typowego budynku stacyjnego, który spalił się w 1996 roku, a jego ruiny rozebrano. Pod względem architektonicznym był on taki sam jak budynki stacyjne w Żelaźnie i Ołdrzychowicach Kłodzkich, czyli posiadał budowę ryglową z charakterystyczną werandą oddzieloną drewnianą balustradą od peronu. Stacja posiada tylko jeden tor, istniejący tu niegdyś drugi - mijankowy - został zdemontowany (prawdopodobnie był również trzeci tor bocznicowy). Kompleks stacji Trzebieszowice składa się z domu dróżnika, domu mieszkalnego pracowników kolejowych, magazynu i szaletu. Stacja nie posiada żadnej sygnalizacji - funcjonująca tu niegdyś sygnalizacja kształtowa została zdemontowana. W Trzebieszowicach, które znajdowały się w połowie linii, wybudowano drewniano-murowaną wieżę ciśnień - obecnie w ruinie. Na jej wysokości, pomiędzy torami, znajdował się żuraw.

:: Trzebieszowice
powstały w pierwszej połowie XIII wieku. W XIX w. stały się znaną miejscowością letniskową. Najsłynniejszym obiektem w Trzebieszowicach jest zespół pałacowy z XVIII wieku, wzniesiony na skale nad zakolem Białej Lądeckiej. Obecnie ośrodek wczasowy.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Trzebieszowice, Trzebieszowice, Trzebieszowice, Trzebieszowice, Trzebieszowice, linia kolejowa Kłodzko Główne - Krosnowice Kłodzkie - Trzebieszowice - Stronie Śląskie, Kolej Doliny Białej Lądeckiej, Bieletalbahn, Landecker Biele Bahn, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien