Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Piekary Udanin

 
Piekary Udanin - budynek przystanku « Piekary Udanin - widok na budynek od strony dojazdu; do stacji prowadzi wybrukowana kilkuset matrowa ulica; z lewej strony widoczny jest fragment ramy, z której były robione niektóre ponizsze zdjęcia (24 X 2002)
Piekary Udanin - budynek stacji « Piekary Udanin - widok na budynek stacji od strony dojazdu; budynek jest zamieszkały (24 X 2002)
Piekary Udanin - budynek stacji « Piekary Udanin - panorama stacji z rampy znajdującej się w zachodniej części stacji; na torowisku - szczególnie w północnej jego części - zdążyły już powyrastać ok. 1,5-2 metrowe brzózki (24 X 2002)
Piekary Udanin - torowisko « Piekary Udanin - torowisko widoczne z rampy; widok w kierunku wschodnim (24 X 2002)
Piekary Udanin - rogatka « Piekary Udanin - rogatka na przejeździe na drodze łączącej Udanin z Piekarami; w głębi widać tor do Strzegomia (24 X 2002)
::1944::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
  ::rozkłady jazdy::
dla stacji Piekary Udanin (Gäbersdorf Beckern)
 

:: Piekary Udanin
- wieś leżąca w powiecie średzkim, na południe od Środy Śląskiej.

:: Piekary Udanin
- stacja w 24,119 km nieczynnej linii Malczyce - Marciszów (nr 302 wg D-29) lub w 25 km linii Malczyce - Roztoka (tab. 266 SRJP), zdegradowana najpierw do roli przystanku, a następnie ładowni.
Przed II wojną światową stacja Piekary Udanin nosiła nazwę Gäbersdorf Beckern, a tuż po wojnie Piekary nad Lisą.
Linia kolejowa Strzegom - Malczyce przez Piekary Udanin została oddana do eksploatacji 1 września 1895 roku i pokrywała się mniej więcej ze starym szlakiem węglowym łączącym Zagłębie Wałbrzyskie z portem w Malczycach.
Ruch pociągów pasażerskich przez Piekary Udanin został zlikwidowany w 1989 roku (po raz ostatni stacja Piekary Udanin pojawia się w rozkładzie 1989/90 z 1,5 pary pociągów).
Stacja Piekary Udanin znajduje się na zachodnim skraju wsi Udanin, w kierunku wsi Piekary; do stacji prowadzi brukowana droga odbijająca od ulicy zmierzającej do Piekar. Stracja Piekary Udanin posiada kilka torów, w tym dwa z peronami i zachowaną wysoką dużą rampą. Budynek stacji jest zamieszkały i zadbany. Na południe od stacji Piekary Udanin (w kierunku Strzegomia), na przejeździe można dostrzec resztki urządzeń do opuszczania rogatek.

:: Piekary Udanin
to stacja obsługująca dwie miejscowości: Piekary i Udanin.
Piekary leżą na zachód od Udanina i mogą się pochwalić barokowym kościołem św. Jana Chrzciciela z 1719 roku (odnowionym na przełomie XIX i XX w.). Wewnątrz kościoła znajduje się kamienna chrzcielnica z 1498 r.
Udanin jest położony na wschód od Piekar i jego jedyną atrakcją jest kamienny gotycki kościół cmentarny św. Urszuli z XIII wieku, przebodowany w 1663 r.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Piekary Udanin, Piekary Udanin, Piekary Udanin, Piekary Udanin, Piekary Udanin, linia kolejowa Malczyce - Piekary Udanin - Strzegom - Marciszów, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien