Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Gniewków

 
Gniewków - SM42-056 « Gniewków - widok na ostatnie metry użytkowania toru na linii Jawor - Roztoka; na zdjęciu pociąg przygotwany do wycofania w kierunku Jawora z lokomotywą SM42-056, która go wepchnie do stacji Jawor przez Czernicę i Siekierzyce (2 VIII 2004)
::1944::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
  ::rozkłady jazdy::
dla stacji (?) Gniewków (?)
 

:: Gniewków
- wieś leżąca w powiecie świdnickim.

:: Gniewków
- miejsce, gdzie stacji nigdy nie było, chociaż kolej dotarła tu w roku 1896 od strony Jawora. Obecnie tylko do miejscowości Gniewków docierają pociągi z Jawora. Na dodatek pociąg z Gniewkowa jest do Jawora wycofywany, lokomotywa nie dokonuje tu oblotu składu. Gniewków do 1945 roku nosił nazwę Girlachsdorf.

:: Gniewków
istnieje przynajmniej od 1305 roku, a znany jest przede wszystkim z kopalni granitu oraz (mniej) z gotyckiego kościóła sw. Barbary z XV w., przebudowananego ok. 1700 r. Warto w nim obejrzeć w zakrystii rzeźbiony portal z 1521 r. a na ścianach całopostaciowe płyty nagrobne z lat 1560-1595.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Gniewków, Gniewków, Gniewków, Gniewków, Gniewków, Bohrauseifersdorf, Gniewomirowice, linia kolejowa Jawor - Borów - Roztoka, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien