Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Lądek Zdrój

 
« Lądek Zdrój - okazały budynek stacji w zimowej scenerii od strony dojazdu z miasta (12 III 2004)
« Lądek Zdrój - stacja od strony torów; obecnie czynny jest tylko jeden tor, pod śniegiem pozostał jeszcze tor boczny biegnący do rampy przy magazynie oraz ślad po torze mijankowym, który (na zdjęciu) znajdował się po lewej stronie (12 III 2004)
« Lądek Zdrój - wjeżdża od strony Kłodzka jeden z ostatnich pociągów - osobowy Kłodzko Główne - Stronie Śląskie z SP32-210. Trzy dni później pociągi pasażerskie już tędy nie kursowały zastąpione przez Kolejową Komunikację Autobusową (12 III 2004)
« Lądek Zdrój - odjazd w kierunku Stronia Śląskiego (12 III 2004)
« Lądek Zdrój - rozjazd od strony Krosnowic Kłodzkich (26 VI 2004)
« Lądek Zdrój - widok budynku stacji od strony placu dojazdowego; na pierwszym planie dobudowana w 1912 roku część dworca (26 VI 2004)
«

Lądek Zdrój - rok budowy, a raczej rozbudowy dworca umieszczony na fasadzie budynku dworcowego; na samym dole jest pocztówka przedstawiająca pierwszą bryłę budynku stacyjnego (26 VI 2004)

« Lądek Zdrój - widok stacji na starej widokówce udostępnionej dzięki uprzejmości sklepu internetowego e-hobby
« Lądek Zdrój - widok stacji na starej widokówce znalezionej w internecie; przedstawia dworzec sprzed rozbudowy w 1912 roku
« Lądek Zdrój - nocny widok stacji z pierwotnym układem torów na starej widokówce z 1900 roku; zwraca uwagę mniejszy niż obecnie budynek dworcowy oraz brak zadaszenia peronu (ze zbiorów autora)
::1944::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
 

::rozkłady jazdy::
dla stacji Lądek Zdrój
(Bad Landeck)

 

:: Lądek Zdrój
- miasto i uzdrowisko leżące w powiecie kłodzkim, nad Białą Lądecką, na południowy wschód od Kłodzka.

:: Lądek Zdrój
- stacja w 18,724 km linii z Krosnowic Kłodzkich do Stronia Śląskiego (linia 322 wg D29) lub w 120 km linii Wrocław Główny - Kłodzko - Kudowa Zdrój/Stronie Śląskie/Międzylesie (tab. 230 wg SRJP); do 1945 roku nazywała się Landeck i Bad Landeck. Linię przez stację Lądek Zdrój oddano do użytku 14 listopada 1897 roku. Przebiegająca przez Lądek Zdrój linia kolejowa nosiła nazwę "Kolej Doliny Białej Lądeckiej" (Bieletalbahn, Landecker Biele Bahn). Kompleks stacyjny w Lądku Zdroju powstał w obecnym kształcie w 1912 roku (wtedy dworzec został powiększony o swoją zachodnią część). W jego skład wchodzi okazały (największy na całej linii), piętrowy budynek dworca z kasami, poczekalnią i restauracją, przylegająca do budynku drewniana wiata peronowa, szalet i magazyn we wschodniej części stacji. Układ torowy składał się z toru głównego z peronem, dwóch torów bocznych (przy jednym z nich był peron) oraz bocznicy do magazynu. Obecnie budynek jest zamieszkały, kasy w ostatnim okresie nie było, po restauracji nie ma śladu, a poczekalnia zamknięta, z torów fizycznie istnieje tylko jeden plus nieużywany ślepy do rampy magazynowej.
Pociągi pasażerskie nie kursują przez stację Lądek Zdrój od 15 marca 2004 roku, zastąpione przez Kolejową Komunikację Autobusową. A jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku były bezpośrednie wagony ze Stronia Śląskiego przez Lądek Zdrój do Katowic i Warszawy. Sama stacja znajduje się w znacznym oddaleniu od centrum miasta i części uzdrowiskowej, przy drodze wylotowej w kierunku Kłodzka.

:: Lądek Zdrój
słynna miejscowość uzdrowiskowa Kotliny Kłodzkiej oraz niezłe miejsce do rozpoczęcia wędrówki po Górach Złotych, Bialskich czy - dalej - Masywie Śnieżnika. Jako uzdrowisko Lądek Zdrój jest znane, wg tradycji, od XI wieku, a na pewno od XIII wieku, bowiem z tego wieku pochodzą odnalezione na terenie Lądka ślady pierwotnej obudowy źródła, szczątki urządzeń kąpierlowych oraz naczyń. Przyjmuje się, że miasto Lądek powstało w XIII wieku i od tej pory datuje się jego rozwój, przerywany wojnami husyckimi, wojną 30-letnią, wojnami śląskimi i kilkoma pożarami. Jeden z pożarów, w 1739 roku, strawił większość zabudowań Lądka, stąd większość budynków w mieści to obiekty wybudowane po tym roku. W roku 1765 przebywał na kuracji w Lądku Zdroju król pruski Fryderyk II, co zostało doskonale wykorzystane marketingowo (przez wiele lat kuracjuszom pokazywano wannę, w której moczył się król), w 1790 i 99 Lądek Zdrój gościł Johanna Wolfganga Goethego, w 1800 rodzinę królewską - Fryderyka Wilhelma III z żoną Luizą, a w 1813 cara Aleksandra I. W XIX wieku Lądek Zdrój stał się bardzo modnym i drogim kurortem, dzięki czemu władze miasta miały fundusze na elektryfikację (z własnej elektrowni), gazyfikację (z własnej gazowni), wybudowanie wodociągów i kanalizacji. Po II wojnie światowej część obiektów sanatoryjnych została zajęta przez armię sowiecką, które odzyskano dopiero w 1991 roku.
Lądek Zdrój zachował zabytkowy układ urbanistyczny, który składa się z dwóch części: miejskiej (starszej) na lewym brzegu Białej Lądeckiej i uzdrowiskowej (młodszej) na prawym w większości brzegu Białej Lądeckiej. W Lądku warto obejrzeć - choć to daleko od stacji - ratusz z kapliczkami w rynku, gotycki - przebudowany w stylu barokowym - kościół Narodzenia NMP, z amboną i rzeźbami ołtarzowymi wykonanymi przez urodzonego w Bielicach Michała Klahra i ołtarzem autorstwa jego syna Michała Ignacego Klahra. Na uwagę zasługują również zabudowania uzdrowiskowe, w tym najbardziej znany Zakład Przyrodoleczniczy "Wojciech" z drugiej połowy XVIII wieku.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Lądek Zdrój, Lądek Zdrój, Lądek Zdrój, Lądek Zdrój, Lądek Zdrój, linia kolejowa Kłodzko Główne - Krosnowice Kłodzkie - Lądek Zdrój - Stronie Śląskie, Kolej Doliny Białej Lądeckiej, Bieletalbahn, Landecker Biele Bahn, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien