Kolej na Dolnym Śląsku

   
      :: stacje::  
   
 
  :: stacje :: linie :: rozkłady :: strona główna :: strona sponsora ::
 

Stronie Śląskie

 
Stronie Śląskie - budynek stacji « Stronie Śląskie - okazały budynek stacji w letniej scenerii od strony dojazdu z miasta (11 VII 2003)
Stronie Śląskie - budynek stacji « Stronie Śląskie - widok budynku stacji z charakterystyczną dla linii Krosnowice Kłodzkie - Stronie Śląskie werandą, z której wchodzi się na peron (11 VII 2003)
Stronie Śląskie - dźwig « Stronie Śląskie - dźwig towarowy obok magazynu stacyjnego (11 VII 2003)
Stronie Śląskie - wieża wodna « Stronie Śląskie - wieża wodna w południowej części stacji (11 VII 2003)
Stronie Śląskie - żuraw « Stronie Śląskie - żuraw wodny w południowej części stacji (11 VII 2003)
Stronie Śląskie - pociąg z Kłodzka « Stronie Śląskie - wjeżdża od strony Kłodzka jeden z ostatnich pociągów - osobowy Kłodzko Główne - Stronie Śląskie z SP32-210. Trzy dni później pociągi pasażerskie już tędy nie kursowały zastąpione przez Kolejową Komunikację Autobusową (12 III 2004)
Stronie Śląskie - pociąg z Kłodzka «

Stronie Śląskie - zdjęcie niemal historyczne: stacja z pociągiem osobowym (12 III 2004)

Stronie Śląskie - manewry « Stronie Śląskie - manewry związane z oblotem składu (12 III 2004)
Stronie Śląskie - pociąg do Kłodzka « Stronie Śląskie - widok stacji z gotowym do odjazdu pociągiem do Kłodzka Głównego (12 III 2004)
::1944::
::1955/56::
::1960/61::
::1980/81::
::1985/86::
 

::rozkłady jazdy::
dla stacji Stronie Śląskie
(Seitenberg)

 

:: Stronie Śląskie
- miasto leżące w powiecie kłodzkim, nad Białą Lądecką, na południowy wschód od Kłodzka, pomiędzy Masywem Śnieżnika, Górami Bialskimi i Górami Złotymi.

:: Stronie Śląskie
- stacja końcowa w 24,324 km linii z Krosnowic Kłodzkich do Stronia Śląskiego (linia 322 wg D29) lub w 125 km linii Wrocław Główny - Kłodzko - Kudowa Zdrój/Stronie Śląskie/Międzylesie (tab. 230 wg SRJP); do 1945 roku nazywała się Seitenberg, a krótko po wojnie Żybocin. Linię do stacji Stronie Śląskie oddano do użytku 14 listopada 1897 roku, po trzech latach budowy. Dochodząca do Stronia Śląskiego linia kolejowa nosiła nazwę "Kolej Doliny Białej Lądeckiej" (Bieletalbahn, Landecker Biele Bahn). Ciekawostką może być fakt, że na początku XX wieku opracowano plan przedłużenia linii że Stronia do Bolesławowa (6 km) ze stacjami w Starej Morawie i Bolesławowie. Pomysł nie został jednak zrealizowany i Stronie Śląskie pozostało stacją końcową.
Kompleks stacji Stronie Śląskie powstał w obecnym kształcie w 1897 roku. Sama stacja znajduje się w północnej części miasta, na d. terenie miejscowości Strachocin, której część wraz ze stacją została później włączona do Stronia. Zespół stacji składa się z drewniano-murowanego budynku dworca o konstrukcji ryglowej z ładnymi drewnianymi zdobieniami, budynku magazynowego, obok którego stoi zabytkowy dźwig, murowano-drewnianej wieży ciśnień w końcu stacji oraz budynków mieszkalnych dla pracowników kolejowych. Budynek dworcowy stacji Stronie Śląskie pod względem architektonicznym jest podobny do obiektów stacyjnych w Żelaźnie, Ołdrzychowicach Kłodzkich i Trzebieszowicach (ten ostatni spalony w 1996 roku), jednak jest od nich większy, ale tak jak i one posiada przy wyjściu na peron werandę. Rozplanowanie budynku też było podobne do pozostałych - w śroku hall, z jego jednej strony kasa biletowa, z drugiej poczekalnia i bufet (przestał funkcjonować pod koniec lat 60. XX wieku). Mniej więcej 2 km na północ od stacji Stronie Śląskie znajduje się jedyny większy obiekt inżynierski na linii Krosnowice Kłodzkie - Stronie Śląskie - stalowy most nad Białą Lądecką.
W latach 40-tych (1944/45) kursowało na trasie Kłodzko Główne - Stronie Śląskie 6,5 pary pociągów, a w rozkładzie 1976/77 5,5 pary, ale w tym wagony bezpośrednie dołączane w Kłodzku do pociagu "Karkonosze" relacji Kłodzko Główne / Jelenia Góra - Warszawa Wschodnia oraz pociągu Kudowa Zdrój - Katowice. Pociągi pasażerskie nie kursują do stacji Stronie Śląskie od 15 marca 2004 roku, zastąpione przez Kolejową Komunikację Autobusową.

:: Stronie Śląskie
jako miasto powstało z połaczenia trzech wsi: Stronia Śląskiego, Strachocina i Goszowa. Pierwsza wzmianka w dokumentach o Stroniu w pojawiła się w 1346 roku, jako o małej miejscowości obok Strachocina. Od XV wieku w okolicach Stronia rozwijało się górnictwo i hutnictwo żelaza, które upadło na skutek zniszczeń wojny 30-letniej, chociaż sama huta żelaza istniała w Strachocinie jeszcze w XIX wieku i produkowała mi.n. szyny kolejowe. W połowie wieku XVIII wybudowano na granicy Stronia i Strachocina hutę szkła, by ponad 100 lat później na jej miejscu wznieść nową hutę szkła kryształowego, nazwaną na cześć właścicielki Stronia Śląskiego i okolic, ks. Marianny Orańskiej, "Oranienhütte". Na przełomie XIX i XX wieku, po wybudowaniu linii kolejowej Krosnowice Kłodzkie - Stronie Śląskie, nastąpił taki rozwój miejscowości, że przeniesiono do niej z upadającego sąsiedniego Bolesławowa siedzibę gminy. W 1967 roku Stronie Śląskie uzyskało prawa miejskie.
Stronie Śląskie nie posiadajakichś znaczniejszych zabytków. Warto miejscowość potraktować jako bazę wypadową w Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika czy Góry Złote. W niedalekim Kletnie można obejrzeć największą w Polsce (poza tatrzańskimi) Jaskinię Niedźwiedzią, odkrytą przy okazji odstrzelenia ściany marmuru w kamieniołomie w 1966 roku. Odkryto tu m.in. kości niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego i hieny jaskiniowej. Jaskinia Niedźwiedzia jest od 1983 roku udostępniona do zwiedzania. Zwiedzać można również w Stroniu Hutę Szkła Kryształowego "Violetta".

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::do góry::::::::    

kolej na Dolnym Śląsku, kolej na Dolnym Śląsku, Stronie Śląskie, Stronie Śląskie, Stronie Śląskie, Stronie Śląskie, Stronie Śląskie, linia kolejowa Kłodzko Główne - Krosnowice Kłodzkie - Stronie Śląskie, Kolej Doliny Białej Lądeckiej, Bieletalbahn, Landecker Biele Bahn, kolej, kolej, kolej, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, Dolny Śląsk, koleje Dolnego Śląska, kolej na Dolnym Śląsku, kolej, Dolny Śląsk, stacja, stacja, stacja, dworzec, dworzec, dworzec, linia, linia, linia, rozkład, rozkład, rozkład, przystanek, przystanek, przystanek, most, most, most, wiadukt, wiadukt, wiadukt, historia kolei, historia kolei, historia kolei, kolejnictwo, historia kolejnictwa, kolejnictwo dolnośląskie, kolejnictwo dolnośląskie, eisenbahn, kleinbahn, bahn, kleinbahnhof, bahnhof, Schlesien, Niederschlesien